Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

CHOVATELSKÁ STANICE / KENNEL

Stručná historie chovatelské stanice

Chovatelská stanice Fedar byla založena v roce 1975 u Českého mysliveckého svazu pro chov dlouhosrstých standardních jezevčíků, v názvu byly použity dvě jména psů (Ferina a Dar).

První vrh v chovatelské stanici (28.9.1975)byl po vynikající feně Ferina z Radotínských strání, dlouhosrstá jezevčice černá s odznaky a psu Alan ze Zámecké, narodily se dvě fenky a tři pejsci.

S Ferinou jsem měla složeny lovecké zkoušky vloh, norování na lišku i jezevce a měla i služební výcvik, podle tehdejší zkoušky ZVV 1, bohužel byl to jezevčík a tak jsem s ní služební zkoušky nemohla skládat, přestože vynikala nejenom ve stopách, ale i při obranách. Na její zadržení figuranta se vzpomínalo velmi dlouho. Jezevčíků jsem odchovala pouze jeden vrh, pro zdravotní stav feny ji již nešlo krýt.

První fenou německého ovčáka v chovatelské stanici byla vlkošedá fena Ambra z Krala se kterou jsem složila zkoušku ZVV 2, byla výborná na výstavě a měla vynikající povahu, byla to dcera účastnice mistrovství Evropy a České republiky Diny ze Sváškova dvora. Pak následovali další a další feny i psi z nich nejvíce vzpomínám na Molly Clark, Phoenix Citó, Calma, Gwendolin, Leslie, Savarena a Ulme Fedar.

Německých ovčáků jsem odchovala od roku 1977 22 vrhů. Se svými i cizími psy jsem složila na dvacet zkoušek z výkonu.

Prvním beauceronem byl importovaný pes z Francie (přes SRN) Český šampion Farouk des Eperons Noirs, který se v ČR, ale i v SR zasloužil o rozšíření populace beauceronů. Byl to impozantní pes se „svou“ povahou. Druhým psem byl Faroukův syn nezapomenutelný šampion Hubert Manuela, importovaný ze Slovenska, tento pes se též výrazně prosadil v chovu a jeho potomci sbírají nejvyšší ocenění na výstavách i zkouškách z výkonu. Zakladatelkami chovu byly harlekýnka šampionka Daris Robito, která svůj život musela dožít u jiného majitele, pro svou velmi nesnášenlivou povahu a šampionka Cinderella Balidaj a Calamity Jane Fedar (dcera Huberta Manuela a Cinderelly Balidaj). V chovu se prosazovaly fenky Ashby,Furiae Erinye,Fantagira Princess a psi Buster,Eastwod Clint,Edward Prince Fedar.

Beauceronů jsem odchovala od roku 1995 7 vrhů a jedinci z mé chovatelské stanice byli hodnoceni velmi kladně jak na výstavách tak i ve výcviku.

V roce 2001 jsem si pořídila svou první fenku pražského krysaříka Evičku z Majklovy zahrady, rok poté další fenku Hezká Lady z Majklovy zahrady a za další rok jsem si odchovala fenku Apolenku Fedar. Závěrem roku 2003 jsem si přivezla zpět fenku Amálku Fedar, která byla jako štěňátko prodána do Švýcarska.

V současné době se chovatelská stanice věnuje chovu pražských krysaříků .

Štěňátka jsou odchovávána za běžného domácího provozu, jsou velmi socializovaná a vynikají skvělou nebojácnou povahou, jsou hyperaktivní a přitom jsou milá, mazlivá, hravá a neútočná !!!

Moje krysařičky jsou velmi zcestovalé, jezdí s námi téměř všude a příležitostně se účastní i výcviku spolu se služebními psy. Všechny umí vcelku slušně poslouchat a na obranách se i tato malinká stvoření neztratí a jsou středem zájmu nejenom figurantů, ale i laické veřejnosti.

Naši psi jsou vděčnými modely objektivů fotografů, nátáčela u nás  TV Nova a Ruská televize. Účastnili jsme se mnoha popagačních akcí jak u nás tak i v zahraničí. Naši modelové jsou zvěčněni i na samolepkách.

Obsadili jsme několik prvních a druhých míst v soutěži o nejlepší chovatelskou skupinu.  Naši odchovanci si vedou na poli výstavním velmi úspěšně, můžeme se pyšnit mnoha šampiony jak v CZ tak v zahraničí. Prosazují se i v chovu a jejich potomci nám dělají obrovskou radost.

Rok 2012 pro nás byl nejůspěšnejším rokem v naší celé činnosti. Výstavní kariera Leopolda Cayen Poly Fedar je velmi bohatá, společně jsme se účastnili mnoha výstav (více jak padesáti) včetně  Světové výstavy v Rakousku a též Světové výstavy pražských krysaříků v Německu. Aktivní výstavní karieru zakončil Leopold na Šampionu Šampionů v lednu 2013, kde obhájil třetí místo z roku 2012. Zárověň byl vyhlášen  PSEM ROKU 2012. V roce 2014 se potřetí v řadě umístil na třetím místě v Šampionu Šampionů.

V roce 2015 byl násilně ukončen chov pod chs Fedar - viz ZDE

Kateřina Beranová
TOPlist